Halı Saha Yapımı

halı saha yapımı

Halı Saha Yapımı , Torsan Aş ile Kalite Kazandı

Halı saha, çevresi tel örgü ile çevrili sentetik zeminli spor alanlarıdır.

Profesyonel halı saha yapımı üstün kalite standartları bünyesinde hazırlanmaktadır. Avrupa’dan özel olarak getirilen iplikler bünyesinde üretimleri yapılan sentetik çim futbol sahası, profesyonel halı saha arayışı içinde olanların adına en doğru seçeneklerden biridir. Genel olarak monofilament ve fibrile zemin kapsamında tasarımları yapılmaktadır.

2000' li yıllarla birlikte kum yerine plastik SBR granür kullanılmaya başlanması ile sakatlanmalarda kayda değer bir azalma görüldü. Bunun yanında dayanıklılık ve kayganlık konusunda da herhangi bir negatif sonuç yaşanmadı. Torsan A.Ş teknolojik gelişmeleri sürekli takip eden ve kendini yenileyen bir kurum olarak, bu sistemi Türkiye’de ilk uygulayan firmalardan biridir.

FIFA, UEFA, ISO 9001:2000 ve TSE tarafından yetkinliği onaylanmış "ISASPORT Labaratuvar Testleri" nden başarıyla geçmiş ve onaylanmış sentetik çim halı ürünlerimiz ile, futbolcu sağlığını koruyan profesyonel sahalar kuruyoruz.

Halı saha yapımı hizmetlerimiz arasında kapalı halı saha yapımı, açık halı saha yapımı ve suni çim nizami futbol sahası yapımı bulunmaktadır.

Halı Saha Yapımı, Halı Saha Maliyeti Nedir?

Halı saha maliyeti, kapalı veya açık saha tercihi, suni çim halı seçimi, granül türü, LED aydınlatma veya normal aydınlatma tercih edilmesi gibi bir çok faktöre göre değişmektedir.

Nasıl ki bir evin inşasında direkt olarak fiyatlar belirlenemiyorsa, istekler, ihtiyaçlar ve arsanın durumuna, kat sayısına bakılarak listeler halinde hazırlanarak fiyatlar belirleniyorsa suni çim  futbol sahası yapımı için de belirleyici bazı unsurlar bulunmaktadır.

Halı saha maliyetini hesaplamak için bazı isteklerin belirlenmesi şarttır. Standart paketler halinde hizmetler vermek çevre değişkenliği, zemin değişkenliği ve alıcı isteklerinin değişkenliği nedeniyle pek mümkün değildir. Bazı kişiler bir yatırım bazı kişiler ise ek gelir kaynağı olarak halı saha yaptırmayı düşünmektedirler. O halde sizlere halı saha yapımı maliyeti hesaplanması için gerekenler hakkında bilgiler verelim.

Halı Saha Altyapı Maliyeti

Futbol sahası yapımı için altyapı malzemelerinin hesaplanması gerekmektedir. Öncelikle halı sahanın kurulacağı alan ölçülerinin belli olması, altyapı konusunda kullanılacak malzeme oranının az da olsa belirlenmesini sağlar. Altyapı fiyatlandırması halı saha maliyeti konusunda göze çarpan ilk kalemdir.

Çelik Konstrüksiyon Özellikleri

Halı saha yapımında kullanılacak çelik veya demir konstrüksiyon malzemesi de çeşidine göre fiyatlandırılmaktadır. Çelik ve demir kullanım isteği de iki farklı maliyetin ortaya çıkmasını sağlar. Konstrüksiyon ve taşıyıcıların statik olarak taşıyacağı yükün hesaplanması, rüzgar ve kar yükü gibi iklimsel değişkenlik gösteren değerlerin hesaplanarak en uygun sistemin projelendirilerek statik hesaplarının yapılması da maliyeti etkileyen diğer unsurlardandır.

Halı Saha Aydınlatma Çeşitleri

Halı saha maliyetini etkileyen bir diğer faktör üzerinde kullanılacak olan aydınlatma sistemleridir. Daha aydınlık bir platform oluşturmanız için istediğiniz aydınlatma sistemi maliyeti arttırırken yeterli düzeyde istenilen sistemler maliyeti sabit tutabilmektedir. Aydınlatmanın şiddetinin yanında tasarruflu ve uzun ömürlü olması yani LED aydınlatma kullanılması pek tercih edilmese de maliyeti etkileyen unsurlardandır.

Elektrik Sistemleri

Elektrik konusunda hazırlanan sistemler stabil olmasına rağmen elektrik panoları üzerinde istediğiniz ekstra özellik ve fonksiyonlar da maliyetinizi arttırabilecek unsurlardandır. Elektrik tesisatı halı saha yapımı maliyeti konusunu etkileyen bir diğer faktördür. Halı sahanın tüm ışıklarının tek bir sigortaya bağlı olması daha ucuz bir sistem olmakta iken her projektöre tek sigorta bağlanması durumunda daha fazla maliyet çıkmaktadır.

Branda – PVC Panel – Sac – Fibroser

Eğer ki kapalı halı saha maliyeti konusunda bir fikir sahibi olmak istiyorsanız yukarıdaki faktörlerin yanı sıra halı sahanın kapatılmasında kullanılacak branda kumaşının da çeşitlerine göre maliyete etki edeceğini bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca tercih edilen PVC Panel sistem, sac kapama ve fibroser gibi ürünler ve projede kullanılacak konstrüksiyon yapılarındaki değişkenlik de yine maliyet konusunda etkili olan unsurlardandır.

Halı Saha Yapımı, Aşamaları Neler?

Atlyapı çalışmaları zeminin kot düzenlemesi ile başlanır. Alınan kotlara göre hatıl beton kazısı yapılır ve 25cm genişliğinde ∅12’lik inşaat demirleri ve ∅8’lik etriyeler kullanılan hatıl beton dökülür. Ayrıca sahaya delikli drenaj boruları da montajlanır.

Yapılan hatıl betondaki ankaraj borularına min. 3m aralıklar ile ∅76’3mm dikme boruları kaynaklanır. Yatay borular 2-3m aralıklar ile birbirine paralel olacak şekilde kaynaklanır. Demir konstrüksiyon haki yeşil boyanır. Ardından 5cm x 5cm göz aralığında PVC kaplama tel örgü montjı yapılır.

Halı saha suni çim montajı için genellikle 55mm – 60mm hav boyunda fibrile veya monofilament çim halı modelleri tercih edilir. Hatıl betonun içerisi al tabakada 3 no mıcır ile, üst tabakada 1-2 no mıcır ile doldurularak mastarlanır. Üzerine geotekstil keçe serilir. Keçenin üzerine suni çim halı montajı yapılır. Halının beyaz çizgileri kesilerek yapıştırılır. Silis kum dolgusu ardından da SBR veya EPDM granül uygulaması yapılır.

Açık halı saha aydınlatma sistemleri 400W halide projektörler ile veya 150-200W LED projektörler ile yapılmaktadır. Kablolama işlemleri önceden yapılan projektörler ikili makas aydınlatma direklerine bağlanır. Panoya bağlandıktan sonra işlem tamamlanır.

Halı Saha Maliyeti Etkileyen Dış Faktörler Neler?

Halı saha maliyeti söz konusu olduğunda ayrıca sentetik çim futbol sahası yapımı dışında dış faktörler de maliyeti etkilemektedir.

Halı Saha Soyunma Odaları ve Duş Alanları

Halı sahanız için soyunma odaları, duş alanları ve kaç kişilik olacağı da maliyeti etkileyen büyük etmenlerdir. Bu kısım tamamen müşterinin istekleri doğrultusunda pahalı veya ucuz olarak inşa edilebilir.

Halı Saha Kafeterya Alanı

Özellikle açık halı sahalar için iyi bir gelir kaynağı olan kafeterya alanları aynı zamanda izleyicilerin ihtiyaçlarını alabileceği bir market görevi de görmektedir. Genellikle halı sahaların maliyetleri bunu kapsamasa da Torsan Aş olarak isteğinize göre ekstra bir maliyetle kafeterya yapıları da fiyatlara dahil edilebilmektedir.

Halı Saha Çevre Düzenlemesi

Çoğu zaman maliyetler içerisinde düşünülmese de boş ve daha önce hiç düzenlenmemiş bir arazinin çevre düzenlemesi de yapılacak ticari tesis için önemli bir ek gider teşkil etmektedir.

TEKLİF ALIN
× Whatsapp Yardım