Masa Tenisi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

Masa Tenisi Tercihi Nasıl Olmalı?

İyi bir masa tenisi oyunu için iyi birde masa tenisi masası olmazsa olmazlarımızdandır. ITTF, kural kitabında masa tenisi resmi müsabakalarda kullanılan masaların boyunu 2,74 m. enini 1,525 m. yüksekliğini ise 76 cm olarak standartlaştırmıştır. Ayrıca 30 cm den bırakılan bir top masanın her noktasında 23 cm sıçramak zorundadır. Masa tenisi masası herhangi bir malzemeden yapılabilir. Tabii üsteki standartlara uymak zorundadır.

Ama "Kimin Kullanılacağı", " Nerede Kullanılacağı", "Hangi Sıklıkla Kullanılacağı", "Kullanılacak mekânın büyüklüğü", "Açık Havada mı? Kapalı Mekânda mı Kullanılacağı" gibi birçok sorunun cevabının sonunda masanızı almanız sizin yararınıza olacak.

Ekipman bilgisi bölümümüzün bu makalesinde sizlerle bu soruların cevabını arayacağız...

Açık Havada Mı? Kapalı Mekanda Mı ? Kullanılacağı

Dış mekân masaları (Outdoor): Genellikle zorlu şartlara dayanıklı malzemeden ve kaplamadan yapılan, açık hava etkinliklerinde kullanılan masalardır. Bu masalar betondan yapılabildiği gibi, Galvanizli çelik şasili, genellikle demir den oluşan file ve ağ setleri olan masalarda bulunmaktadır. Bunların bazısı zemine monte edilebilen şekilde bazısı ise taşınabilir şekilde tasarlanırlar. İpucu: Açık havada masa tenisi oynuyorsanız rüzgâr sız bir havayı veya rüzgâra karşı oynanabilen topları tercih ediniz.
İç Mekân Masaları ( Indoor):  Güneş ışığına, ısıya, yağmur ve kara dayanıksız kapalı mekânlarda kullanılacak malzemeden yapılan masalardır.  İç mekânda müsabakalara hazırlanan oyuncular ITTF standartlarına uygun bir masayı tercih ederler. Ama alanı kısıtlı binalar içinde çeşitli büyüklüklerde masalar vardır. Mini masalar 30 cm den başlayıp 150-200 cm’lik boyutlarda piyasada bulunmaktadır. Ayrıca ayarlanabilir masalarla, özellikle çocukların boyuna göre masanızı ayarla bilirsiniz. Bunlar haricinde yüzme havuzunda kullanmak için bile masalar mevcuttur.
Kimin Kullanılacağı"

Kimin Kullanacağı

Profesyonel oyuncular: Bu oyuncular ITTF onaylı masa tenisi masalarını kullanırlar. Büyük turnuvalarda en kaliteli masalar kullanıldığı için, bu oyuncuların en seçkin masalarda oynayıp antrenman yapmalarını tavsiye deriz.
Lig takımlarındaki oyuncular: Bu oyuncular ITTF onaylı ve en az 25 mm kalınlıktaki masalarda antrenman yapmalarını tavsiye ederiz. Eğer mümkünse Federasyonları tarafından liglerinde kullandıkları masaları almaları onlara avantaj sağlayacaktır.

Kulüp ve veteran oyuncuları: Bu oyuncular 22 mm - 25 mm arasında ITTF onaylı maç masalarında antrenman yapmalarını tavsiye ederiz.

Tekerlekli sandalye kullanan sporcular: Bu oyuncular için üretilen masaların en az ayaklarının 40 cm içeride olması gerekmektedir. Bu özelliği uygun olmayan masaları kesinlikle almamalıdırlar.

Amatör sporcular: 19-25 mm kalınlıktaki masaları kullanmalarını tavsiye ederiz.

Aile, arkadaş, hobi amaçlı oyuncular: Bütçenize göre 16-22 mm arasındaki kalınlıktaki masalar sizin işinizi kolaylıkla görecektir.

İpucu: 16 mm kalınlığından az ve ayak profili zayıf olan masalar her ne pahasına olursa olsun kesinlikle almayın. Bunların ömrü kısa ve oyun zevki kötüdür.

Nerede Kullanılacağı

Olimpiyat ve Dünya Şampiyonaları: Bu organizasyonlara özel, en üst düzeyde kalite ve  farklı tasarımlı masalar üretilmektedir. Genellikle tek parça ve sabit olurlar.

Açık Turnuvalar: Bu turnuvalarda en üst düzey masalar kullanılır. Bazı ülkeler özel yapım masaları da tercih edebilmektedirler.

Ülke Birincilikleri: Ülke Federasyonlarının belirledikleri markadaki en üst düzey masalarla yapılmaktadır.

Ülke Ligleri: Ülke Federasyonlarının belirledikleri markadaki en üst düzey masalarla yapılmaktadır.

Bölgesel ligler ve gruplar: Yapıldığı ilde kullanılan markalardaki ITTF onaylı maç masaları ile yapılmaktadır.

Okul Grupları ve Birincilikleri: Yarışmanın yapıldığı ildeki ITTF onaylı maç masaları ile yapılmaktadır. ( Ülkemizde bu standart her zaman olmayabiliyor)

Masa tenisi Kulüpleri: Lig ve Federasyon faaliyetlerine katılan kulüpler ITTF onaylı 22-25 mm kalınlığındaki masalarla çalışmaktadırlar.

Okullar: Hedef ve bütçelerine göre 16-25 mm kalınlığı arasındaki masalarla çalışma yapmaktadırlar. ( Ülkemizde okulların çoğunda 15mm kalınlığındaki masalar fiyatlarından dolayı tercih edilmekte.)

Evde: Bütçe, oyun, zevkiniz ve oyun alanın genişliğine göre belirlenmektedir. ( Genellikle 16mm kalınlığındaki standart masalar)

Hangi Sıklıkla Kullanılacağı

Günlük Kullanım: Profesyonel sporcular, lig, kulüp ve okul takımları günlük ihtiyacı karşılayacak masaları tercih ederler. Bu kullanımda masanın kalınlığı, ayak profillerinin sağlamlığı ve tekerlek kalitesi çok önemlidir. İpucu: Okullarda, küçük çocuklar ve yeni başlayanlar masaların üzerine yüklenmeleri, masayı açıp kaparken yapılan hatalar masanın ömrünü çok kısaltmaktadır. 3 tane ucuz masa almaktansa 1 kaliteli masa almak her zaman daha kârlı olacaktır.

Haftada 2-3: Veteranlar, Dernekler vb. kullanımı olan masalara bütçenize ve oyun zevkinize göre 19-25mm arasındaki masaları tercih ediniz.

Haftada 1:  Haftada bir kez masa tenisi oynan yerlerde 16-22 mm kalınlığındaki masalar bütçeye göre tercih edilir.

15 Günde bir: 16-19mm kalınlığındaki masalar tercihe ve bütçeye göre seçilir.

Aylık: 15-19 mm masalar tercih edilmektedir. Sık oynanmayan masalara yüksek bütçe ayırmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bazen: Ayda yılda bir tabirinde olan kullanımda 15 mm kalınlığındaki 600 TL yi geçmeyen masaları tercih ediniz.

Kullanılacağı Mekanın Büyüklüğü

Sabit Masalı Mekân: Masa tenisinin oynandığı yerde masalar hiç kaldırılmıyorsa buralarda tekerleksiz, tek parça masalar kullanılabilir.

Depolamalı Masa Kullanan Mekân: Masalar her maç ya da antrenmandan sonra kaldırılıp depolanıyorsa bu masalar tekerlekli olmalıdır. Tekerlekler masaların en çabuk bozulan parçalarından olduğu için kaliteli olması masa seçiminizde önemlidir. Taşınır masalar ya 2 parça ve 8 tekerlidir, ya da ortadan katlanan 4 tekerli modeldir. Ortadan katlanan masalar genellikle hobi amaçlı olup filesi sabit, ayarlamaya olanak tanımayan yapıları vardır. 2 parça masaların ayak yükseklikleri (bazı modellerde tekerlek yükseklikleri) zemin yüksekliklerine göre ayarlanabilmektedir.

Standarttan Düşük alanlarda masa tenisi: Mekânınızın boyu 4, eni 2.5 metreden az ise standart ölçülerdeki masalardan almanızı tavsiye etmiyoruz. Bu alanlarda 30 cm ile 200 cm kadar standarttaki hobi-mini masaları tercih edilmelidir.

Masa Tenisi Masası Genel Özellikleri

  • 1)-Masa tenisi masası,9 ayaklı(uzun)ya da 5 ayaklı  dikdörtgen olup,
  •  Uzunluğu 2.74 cm. Eni 1.525 cm. yerden yüksekliği 76cm olacaktır.
  • 2)-Standart bir Masaya 30cm yükseklikten bırakılan bir top,23 cm
  •  Zıplaması gerekmektedir.
  • 3)-Masa yüzeyi koyu renkte olup, yan çizgileri 2cm olmalıdır.
  • 4)-Masanın, file ile ayrılmış her iki sahasını dikey olarak, merkez çizgisi ayırmaktadır. Bu eşit olarak sahayı 76.25 cm olarak ikiye ayırır.
TEKLİF ALIN
× Whatsapp Yardım