Boks Ringi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

Boks Ringi

Boks maçları 4 köşe, çevresi halat denilen iplerle sarılmış “ring” ismi verilen özel platformda yapılır. Ringin tabanı 1.3 cm’den ince, 1.9 cm’den kalın olmayan, esnek, kauçuk ya da keçeden yapılan brandayla kaplıdır. Ringin ölçüleri profesyonel maçlarda en az 4.10 metre, en çok 6.10 metre, amatör boks müsabakalarında  ise 3.66-4.88 metre arasında değişen  uzunluklara sahiptir ve 4 köşe orantılı kare şeklindedir. Ringin yerden  yüksekliği en az 91 cm, en çok 122 cm olmalıdır.

Ringin dört köşesi halat diye tabir edilen kalın iplerle çevrilidir. Profesyonel boks maçlarında en az 3, en çok 5 cm kalınlığında 3 veya 4 ring halatı bulunur. Üç ring halatı olduğunda halatlar yerden 40 cm, 80 cm ve 130 cm yüksekte olup yumuşak, ayak burkulmalarının önüne geçmek için  düz bir malzeme ile kaplıdır. 4 sıra halat olması durumunda, halatlar döşemeden 40,6 cm, 71.1 cm, 101.6 cm ve 132.1 cm yüksekliktedir. Amatör boks maçlarında iki halat da bulunabilir. Ringin taban sınırları ile halatlar arasında en az 46 cm’lik bir mesafe olmak zorundadır.

Antrenman maçları için boks salonlarına kurulan yer ringi olarak tabir ettiğimiz ringler kurulur. Bu tarz ringler yerden genellikle 10 ve 60 cm yükseklikte olur. Boks antrenman maçları yani sparringler bu ringlerde yaplır. Boks ringinin küçük olması boksörün ringde fazla dolaşamamasına ve daha çok yumruk atmasına neden olur. Bu durum resmi maçlarda boksörün lehine olarak sonuç verir.

TEKLİF ALIN
× Whatsapp Yardım