Çelik Çatılar

çelik konstrüksiyon

Çelik Çatılar

Çelik çatı sistemleri malzemenin dış etmenlere karşı yüksek dayanıklılığa sahip olması nedeniyle ilgi görmektedir. Uzun ömürlü olan bu sistemler gerektiğinde kolaylıkla sökülerek yeniden kullanılabilmektedir. Kopma ya da kırılma gibi çatılar için riskli olan durumlar çelik sistemlerde yaşanmadığından güvenlidir. Bu bağlamda, özellikle doğal afetlerin sık görüldüğü yerleşim alanlarında tercih edilmektedir. Malzemenin dayanıklı, esnek ve hafif olması sayesinde deprem karşısında yüksek dayanıklılık sağlanabilmektedir. Darbe durumunda kırılmayan bu malzeme, hafif ve esnek olması dolayısıyla depremin etkilerini de azaltmaktadır

Montajı Kolay ve İmalat Süresi Kısa

Çelik çatı sistemleri, dayanıklı olma dışında yapılara ve yapı sahiplerine katkı sağlayan birçok özelliğe sahiptir. Yapı sahipleri açısından en önemli avantajlarından biri ekonomik oluşudur. Dayanıklı bir malzeme olduğundan daha küçük boyutlarda malzeme kullanılarak ihtiyacın giderilmesi mümkündür. Bu sayede alternatif malzemelere kıyasla daha tasarruflu bir malzeme kullanımına olanak vermektedir. Çelik sistemler ile çatı oluşturulması işlemi kısa sürede ve kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Bu durum da inşaatın daha kısa sürelerde gerçekleştirilmesi ve maliyetlerin de daha düşük olması anlamına gelmektedir. Çatının montajı tamamlandıktan sonra farklı durumların ortaya çıkması nedeniyle sökülmesi gerektiğinde malzeme yeniden kullanılabilecek şekilde sökme işlemi yapılabilmektedir. Bu da hem ekonomik açıdan hem de çevre açısından önemli bir avantajdır. Herhangi bir nedenle belirli bir kısmının deforme olması halinde tüm çatıyı yenileme gereksinimi olmaksızın değişim ve yenileme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Farklı Özelliklere Sahip Binaların Çatısında Çelik Kullanılabilir

Çelik çatı sistemlerinden yalnızca hafif çelik binalarda değil farklı özelliğe sahip birçok yapıda yararlanılabilmektedir. Konutlarda yaygın olarak kullanılan bu sistem, alışveriş merkezi, depo, sosyal tesis gibi daha büyük alanlarda da kullanılabilmektedir. Endüstriyel olmayan bu yapıların yanı sıra ağır çelik endüstriyel yapılarda da çatı sistemlerinin oluşturulmasında çelikten yararlanılabilmektedir. Çatı sistemleri, kullanılacağı bölgenin özelliğine göre de değişiklik göstermektedir. Yapının bulunduğu bölgenin kar ve rüzgâr yükleri dikkate alınarak daha hafif bir çatı sistemi oluşturmak mümkündür. Bu özellik, maliyeti düşürmek bakımından etkili olduğu kadar, binanın yükünü azaltmak bakımından da etkilidir.

TEKLİF ALIN
× Whatsapp Yardım